Brykiet drzewny i drewno opałowe

Sposobów na ogrzanie domu jest bardzo wiele, podobnie jak rodzajów paliwa opałowego. Do najstarszych, używanych niemal od początku istnienia ludzkości należy drewno. Z biegiem lat, zastępowane było przez węgiel energetyczny, czy też płynne paliwa opałowe, gdyż posiadają one większą wartość opałową, dzięki czemu zużywa się ich mniej niż drewna.

Kaloryczność dobrze wysuszonego drewna opałowego, waha się od 13,4 do 13,8 MJ/kg. Wartość opałowa uzależniona jest od gatunku. Jednak to ekologiczne paliwo, ze względu na swoją stosunkowo niską cenę i dostępność, znów odzyskuje swoją popularność.

Najczęściej, drewno opałowe wykorzystywane jest do kominków. Pozyskuje się je z drzew hodowanych specjalnie na takie zużytkowanie, więc jest to materiał opałowy całkowicie ekologiczn. Drewno kominkowe dostarczane jest w formie pociętych kawałków, które muszą być przechowywane w odpowiednich warunkach. Może to być drewutnia, wiata lub altana, które ochronią je przed deszczem i działaniem innych, niekorzystnych warunków atmosferycznych. Niedosuszone lub zawilgnięte drewno pali się w bardzo niskiej temperaturze i bardzo nieczysto, pojawia się wtedy mocne dymienie, dużo sadzy, odkłada się dziegć i smołuje się komin. Pewnym problemem jest także rozpalanie. Drewno opałowe nie zajmie się ogniem bez wcześniejszego palenia w kominku czy piecu na drewno.

Wad tych pozbawiony jest brykiet drzewny. Ten rodzaj ekologicznego paliwa powstaje poprzez sprasowanie pod wpływem wysokiego ciśnienia i temperatury wiórów powstałych przy obróbce drewna. Wartość opałowa tego produktu jest wyższa niż zwykłego drewna i wynosi od 16 do 20 MJ/kg, zwykle także pali się dłużej i pozostawia po sobie przez długi czas żar.

Dostępny jest on w kilku odmianach: kostka, krążki, walce o różnej długości i kształcie. Pewną odmianą brykietu jest pellet drzewny, który powstaje w wyniku sprasowania i wyciśnięcia trocin przez odpowiednią prasę. Tego rodzaju materiał opałowy nie używa się do palenia w kominku, ale w specjalnych piecach, które nawet z małych ilości pellet wydobywają dużą ilość energii.