Nowoczesne piece i kotły na paliwa ekologiczne

Każdy, komu samemu przyszło zmagać się z problemem ogrzania domu, toczył walkę między ekologia, ekonomią i wygodą. Na szczęście na rynku pojawiają się tanie, ekologiczne źródła ciepła, takie jak ekogroszek, który z powodzeniem może zastąpić tradycyjny węgiel czy miał oraz pellet, a nawet, jakże ekologiczne i tanie drewno opałowe.

Palenie w piecu nie kojarzy się już z co kilkugodzinną koniecznością dorzucania do pieca, wszechobecną sadzą i pyłem. Technologia poszła wyraźnie do przodu tak bardzo, że w niektórych przypadkach kotłownie odwiedza się raz na kilka dni. Kotły i piece na paliwo stałe stają się coraz bardziej nowoczesne, wydajne i coraz łatwiejsze w obsłudze i bezpieczniejsze w użytkowaniu. Wybór odpowiedniego rodzaju urządzenie do spalania zależy, jego konstrukcji, uzależniony jest od rodzaju opału, mocy grzewczej, a także oczekiwań i potrzeb.

Do najtańszych i najpopularniejszych kotłów na paliwo stałe, należą te z funkcją spalania górnego. W procesie spalania, powietrze doprowadzane jest do całej objętości paliwa. Długość spalania regulowana jest za pomocą regulatora ograniczającego ciąg kominowy. W kotłach tego rodzaju nie występuje ryzyko powstawania skroplin, jednak w spalinach opuszczających kocioł znajduje się jeszcze dużo niespalonego węgla, dlatego też tego rodzaju urządzenia lepiej nadają się do spalania węgla niż drewna.

Drugim rodzajem są kotły ze spalaniem dolnym, które wykazują dużo większą sprawność przy spalaniu drewna. Spalanie odbywa się w nich w pobliżu tylniej ściany komory spalania lub w komorze spalania znajdującej się w tylnej części komody zasypowej. Wyposażone są one w ruchomy lub stały ruszt.

Do najbardziej nowoczesnych i wygodnych w użyciu należą kotły z podajnikiem. Są to urządzenia sterowane automatycznie, dzięki czemu obsługa ograniczona jest do niezbędnego minimum. Składają się one przeważnie z trzech części: wymiennika, skrzyni paleniskowej oraz palnika retortowego z zespołem podającym. Oczywiście jest to większy wydatek, który jednak się opłaca, ze względu na długi okres użytkowania takiego sprzętu.