Najtańszy ekogroszek workowany

Najpopularniejszym materiałem opałowym w Polsce nadal pozostaje węgiel. Choć coraz częściej do ogrzania domów używa się także paliw ekologicznych, a węgiel, ze względu na zawartość siarki, nadal uważa się za szkodliwe dla środowiska, to jednak, obok drewna opałowego i ekologicznych węgli, są najpopularniejszym źródłem energii.

Na bazie różnych rodzajów węgla, czy to kamiennego, brunatnego, czy koksowego, wytwarza się różnego rodzaju materiały opałowe, takie jak koks czy ekogroszek.

Ekogroszek jest paliwem, które produkuje się na bazie wysokokalorycznego węgla kamiennego o niskiej zawartości siarki, małej zawartości wody i substancji niepalnych. Dlatego też, podczas procesu spalania wytwarza niewielka ilość tlenków siarki, a po spaleniu, pozostaje z niego stosunkowo niewielka ilość popiołu. Wykorzystuje się go do wytwarzania energii cieplnej w nisko emisyjnych piecach z podajnikiem retortowym.

Piece te są należą do bardziej ekologicznych i ekonomicznych urządzeń grzewczych, które wykorzystuje się także do ogrzewania gospodarstw domowych. Jest to materiał opałowy sypki, zazwyczaj drobny.

Decydując się na zakup ekogroszku, najlepiej jest zakupić go w wersji workowanej. Taka opcja ułatwia nie tylko transport, ale także przechowywanie. Dodatkowo, opakowanie takie zabezpiecza ekogroszek przed wietrzeniem. Przechowywany luzem utlenia się i butwieje, co niekorzystnie wpływa na jego właściwości energetyczne, a wydajność pieca może spaść nawet o 25%. Przechowywanie go luzem w kotłowni sprawia, że pomieszczenie pokryje się pyłem, który będzie zasysany przez wentylator i silnik, co z kolei prowadzi do zatkania się kanałów powietrznych w retorcie, awarii silnika lub nadmuchu.

Ekogroszek należy do paliw przyjaznych dla środowiska. W porównaniu z tradycyjnymi kotłami, stosowanie takiego paliwa sprawia, że do atmosfery przedostaje się dużo mniej szkodliwych substancji. Przykładowo, emisja CO zostaje zredukowana o ok. 97%, a pyłu, aż o ok. 92%. W procesie spalania wytwarza się także niewielka ilość tlenków siarki, a po spaleniu pozostaje stosunkowo niewiele popiołu.